Borgen på Kyrkåsberget
EN UDDA UTFLYKT
Den som besöker Partille strax norr om Göteborg kan inte undgå att lägga märke till en udda detalj i landskapet. Längst ut på en klippa med utsikt över hela samhället ligger vad som ser ut som en riddarborg inklämd mellan ståtliga sekelskiftsvillor.
Men någon borg har aldrig legat på Kyrkåsberget, det är istället en av Sveriges få bevarade kulissruiner, eller artificiella ruiner. De byggdes främst i slutet av 1800- och början av 1900-talet, influerade av den nationalromantiska estetiken och är långt vanligare i England och södra Europa. Borgen på Kyrkåsberget byggdes däremot av kemisten och industrimagnaten Ernst Harbeck som ett lusthus åt sin hemlängtande tyska fru omkring 1918.
Borgen på Kyrkåsberget stod under många år öppen men är numera försedd med en låst gallergrind. Kanske blir det ändring på det nu när Partille kommun köpt fastigheten men vid vårt besök var grinden fortfarande stängd. Det går däremot bra att besöka borgens exteriör och den som är intresserad av artificiella ruiner i Sverige kan inte vara alltför kräsen.
Parkering finns för mindre bilar vid vändplatsen på Sankte Pers backe, därefter är det bara till att följa stigen fram till borgen.
BESÖKSINFORMATION
- Öppet: Alltid öppet
- Pris: Gratis
- Hemsida: Nej
- Tel: Nej
- Koordinater: 57.741849, 12.101742
- Adress: Sankte Pers backe 9, 433 31 Partille